понеділок, 24 листопада 2014 р.

5 клас Урок №1 Тема: «Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова, його форми і речення. Головне та залежне слово у словосполученні»

5 клас Урок №1 Тема: «Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова, його форми і речення. Головне та залежне слово у словосполученні» Мета: сформувати в учнів нові знання про синтаксис і пунктуацію, визначити поняття «словосполучення»; розвивати вміння учнів виділяти словосполучення серед інших поєднань слів, будувати й аналізувати словосполучення, відрізняти словосполучення від слова (форми слова) і речення; розвивати творчу уяву учнів; виховувати патріотичні почуття через вивчення української мови, поетичне слово. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу Форма уроку: урок-дослідження Обладнання: підручник, записи на дошці, мультимедійна дошка, проектор, програвач, диск творів П. Чайковського, відеоролик «Осінь», м’яка іграшка або м’яч, мікрофон. Методи і прийоми: «Поетична хвилинка», слово вчителя, робота з підручником, бесіда, «Асоціативний кущ», евристичний діалог-дослідження, творча робота в рупах, «Лінгвістичний волейбол», «Мікрофон» Хід уроку І. Організаційний момент • «Поетична хвилинка» Звучить симфонія П. Чайковського «Пори року» («Осіння пісня») входить Дівчинка-осінь, одягнута в жовте вбрання, прикрашене осіннім жовтим листям. Учениця під музичний супровід розказує уривок з усмішки Остапа Вишні «Заєць» Золота осiнь… Ах, як не хочеться листу з дерева падати, - вiн аж ніби кров'ю з печалi налився i закривавив лiси. Сумовито рипить дуб, замислився перед зимовим сном ясен, тяжко зiтхає клен, i тiльки берiзка, жовтаво-зелена й "раскудря-кудря-кудрява", - ген там на узлiссi бiлявим станом своїм кокетує, нiби на побачення з Левiтаном жде чи, може, Чайковського на симфонiю викликає. Креслять тригонометричнi фiгури високо в небi запiзнiлi журавлi, запитуючи своїм "кру-кру": "Чуєш, брате мiй, товаришу мiй?" Вiдлiтаємо! Золота осiнь… ІІ. Оголошення теми і мети уроку. Формулювання цілей уроку (записати дату; тему уроку - «Словосполучення» - записати по середині листка, пропустивши 3-4 рядки) - Діти, прочитайте уважно тему (слайд№1). Як ви вважаєте, про що ми будемо говорити з вами на уроці? Пригадайте, чи знайоме вам із початкової школи таке поняття як словосполучення? Сформулюйте цілі нашого уроку Учні з допомогою учителя зазначають, що на уроці потрібно: - дізнатися про синтаксис; - визначити поняття «словосполучення»; - навчитися виділяти словосполучення серед інших поєднань слів; - будувати й аналізувати словосполучення; - відрізняти словосполучення від слова (форми слова) і речення ІІI. Мотивація навчальної діяльності - Увага на екран! Для того, щоб ви краще зрозуміли, що ж таке «синтаксис», прочитаймо вірш Д. Білоуса (слайд №2) Що ж, любі друзі, хлопці та дівчата, Почнем сьогодні синтаксис вивчати. Це грецьке слово – “синтаксис” – воно Відоме у граматиці давно. А що це слово грецьке означає, Хай кожен з вас на вус собі мотає: Це – побудова, устрій і зв’язок. ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу • «Асоціативний кущ» Учні у зошиті, де пропущено рядки і записано тему, з допомогою учителя стрілочками записують усі асоціації, які у них виникають при опрацюванні даної теми. У результаті утвориться «кущ», у якому міститиметься уся інформація про словосполучення Словосполучення - Давайте перевіримо, чи правильно ви визначили особливості словосполучення. Звірте свої записи із записом на екрані (слайди № 3-4). - Хто спробує сформулювати, що таке словосполучення? (учні відповідають) • Евристичний діалог-дослідження - Спробуймо дослідити, яка ж різниця між словом, словосполученням та реченням. Я буду показувати вам предмети, а вам необхідно назвати їх спочатку одним словом, а потім – двома: Листок Гілка Калина Кошик Яблуко Виноград - Чим відрізняються ці сполуки? - Який висновок можна зробити? - Проаналізуймо, якими частинами мови виражені слова, що входять до складу словосполучень. - Які це частини мови? - То з яких частин мови складаються словосполучення? (самостійних) - Спробуймо визначити головне і залежне слово? (учні ставлять питання) - Як відшукати головне слово? (залежне слово можемо змінити, наприклад: листок кленовий – багряний – жовтий – осінній …) - Головне слово – яка частина мови? (іменник). Отож, словосполучення – іменникове (учні визначають вид словосполучень за головним словом) • Вправа на закріплення матеріалу - Увага на екран! Серед запропонованих сполук знайдіть і запишіть лише словосполучення. Поставте питання, визначте головне і залежне слово (слайд № 5) Щедра осінь, гуляти з друзями, через річку, дрібний дощик, із саду, під кущем, збирати врожай, чекати осені, у квітнику, багряна берізка, довго очікувати, навчатися восени, дозріли яблука, будьте обережні, у воді, лежить сніг, зів’ялі трави, гарна погода, кінець літа, сонячний день, смачні груші - Слова, з'єднані сполучниками, не є словосполученнями. Вони не залежать одне від одного, в реченні виступають однорідними членами. Не є словосполученнями підмет і присудок. Вони становлять граматичну основу речення • Робота з підручником (с. 50). Учитель вказує на різницю між непоширеними та поширеними словосполученнями (слайд № 6 ) • Вправа 2 . Випишіть словосполученя, визначте вид за головним словом, позначте поширені і непоширені (слайд №7) Багатий врожай жолудів, взяти відра, швидко зібрати врожай, назбирати повні відра, їхати до лісу, зав’язувати мішки, повертатися з піснями, вантажити в машину, віночок українських пісень, тепле осіннє сонечко. • Творча робота в групах (технологія організації групової навчальної діяльності школярів, технологія формування творчої особистості на уроці) Учні розділилися на 4 групи по 5-6 чоловік. - Переглядаючи відеофільм про осінь, вам необхідно дібрати словосполучення-ілюстрації до побаченого. Кожна група зачитує по черзі словосполучення, не повторюючи почуті. Потім по черзі групи придумують зі своїми словосполученнями речення так, щоб вони були пов’язані між собою за змістом і утворювали єдиний текст (відео ще раз повторюється, але вже під супровід тексту, який склала кожна група). V. Закріплення вивченого матеріалу • «Лінгвістичний волейбол» Учні передають один одному м’яку іграшку, при цьому називаючи одне словосполучення. Словосполучення не повинні повторюватися. VІ. Підсумки уроку • «Мікрофон» Учитель пропонує учням продовжити речення: Я навчився на уроці….. Я дізнався на уроці…. Мені найбільше сподобалося….. Я розкажу мамі, товаришеві про …. Мені не вдалося… Цікавинкою для мене виявилося…. На жаль, я…. Допоможу розібратися однокласнику в тому, що… Обов’язково допрацюю над… VІІ. Домашнє завдання, інструкція до його виконання Опрацювати с. 49-50, вправа 100, 102 (усім учням); дібрати прислів’я про осінь, виписати з них словосполучення (учням з високим рівнем знань)

Філологічний квест «Небесна сотня в вирій відліта…» (до Дня Гідності і Свободи 21 листопада)

11 клас
Мета заходу: активізувати пізнавальну діяльність учнів, розвивати творчі, комунікативні, креативні здібності учнів; виховувати інтерес до історії держави, художньої творчості, шанобливе ставлення до Батьківщини; формувати уміння і навички пошуку, обробляння й використання інформації; оперувати теоретичними поняттями і термінами; розвивати навички виразного читання поетичних творів, уміння досліджувати, узагальнювати, орієнтуватися в інформаційному просторі, працювати на сайтах в Інтернеті, створювати веб-сторінки, презентації та буклети.
Форма проведення: квест    
Очікувані результати: усвідомлення відповідальності за майбутнє країни,  створення веб-сторінки, презентації, створення буклетів
Обладнання: комп’ютер із доступом у мережу Інтернет, проектор, мультимедійна дошка, плакати, фотографії, дерево роду, карта України,
державна символіка, святково прикрашений зал
Хід заходу
Учні мали випереджувальне завдання. Кожен клас, використовуючи матеріали мережі Інтернету, мав підготувати історичну довідку про певний період розвитку України, дібрати ілюстративний матеріал для презентації, малюнки, фотографії, які стосуються цієї теми. Учням потрібно було створити відеопрезентації про події, що відбулися на Майдані у 2013-2014 роках та спробувати зібрати фотографії усіх героїв Небесної сотні. Учням запропоновано адреси сайтів, які можуть використовуватися при підготовці до заходу:
1.     metodportal.net/node/25644
3.     espero.tv/…/vishna_pamyat_ta_slava_nebesniy_sotni_maydanu_spysok…
І. Вступна частина
На екрані  - епіграф:    
 «Коли не зможу нічим любій Вітчизні прислужитись,
в усякому разі з усієї сили намагатимусь ніколи ні
в чому не шкодити»
Г. Сковорода
«Душу й тіло ми положим за нашу свободу…»
Слова з Державного Гімну України

1-й читець (під тиху повільну музику)
Над землею сонце встало,
Путь-дорогу осіяло.
Добрий ранок, Чорне море,
Добрий день, Карпатські гори!
Над землею пісня лине.
Це для тебе, Україно!
Гарна путь, славна путь —
Українські діти тут!
Учитель. Ми сьогодні здійснимо цікаву мандрівку у центр найважливіших подій нашої України – до столиці нашої Батьківщини у Київ на Майдан Незалежності (підходить до карти, показує)
ІІ. Основна частина
Учитель. Колись давним-давно на нашій рідній землі перекидали люди маленьку насінину, ніби зігрівали її своїми руками. Та й вирішили дати їй життя - посадили. Опинившисьу ґрунті, зернятко не гаяло часу, одразу проросло. Із землі пробився ніжний паросток, який із часом виріс у розкішне дерево, яке й об’єднало всі народності України в єдину родину.Тому й називають таке дерево деревом роду, бо стовбур у нього один, а гілочки такі різні, талановиті, неповторні. Україна – це велика родина, а починається вона із сім’ї, роду, родини. Сьогодні ми спробуємо зазирнути у корені однієї родини, побачити той грунт, на якому зросла наша учениця. Отож, запрошуємо продемонструвати родовідне дерево ученицю 10 класу Тимощук Наталію!
·        Дерево роду
Учитель. Людина має завжди пам’ятати, звідки вона родом, де її коріння, глибоко знати історію свого народу.
·        Історична довідка
Учитель. Давайте згадаємо основні етапи розвитку нашої держави. До слова запрошуємо 11-А клас. Вони підготували для нас інформаційну презентацію «Київська Русь – колиска української державності»

Запрошуємо учнів 11-Б класу. Тема їхньої презентації «Ураїна у козацькі часи»

Учні 11-В класу готували презентацію на тему «Проголошення Незалежності України»
·        Бесіда
Учитель. Давайте з вами згадаємо, які лиха вдалося пережити українському народові?
(орієнтовні відповіді учнів: навала монголо-татар, боротьба козаків з поляками за визволення України, Перша і Друга світові війни, мільйони померлих, Голодомор, Чорнобильська катастрофа та інші)
Учитель. Але попри ці жахливі події український народ вистояв, отримав перемогу в боротьбі за визволення держави, і ваше завдання - не допустити більше таких помилок і пам’ятати про своїх пращурів, які відстояли наше з вами право на вільне життя
·        Поетична пауза
Учениця 1
Україно, лагідна і мила!
Водночас велична і проста!
Ти мене з дитинства полонила,
Закохала в сонячні жита.
У Дніпрову воду синю-синю,
У небес невичерпну блакить,
В шум гаїв, у пісню солов’їну,
Що не мовкне в вихорі століть.
Я зросла між вишень та калини,
Назбирала райдужних надій
У садів травневій хуртовині
І в жовтневій казці золотій.
Я зросла, не знаючи печалі,
Мов трава безжурна, степова.
Тут мене в дитинстві колисали
Шепіт нив і тиша лісова.
Україно, краю милий!
Тут знайшла я розуму і сили.
Ця прекрасна лагідна земля
Дивним зіллям серце напоїла,
Щось мені у спадок віддала.
Я без неї - ластівка безкрила,
Я без неї - то уже не я.
Україно! Лагідна і мила,
Солов’їна спадщино моя!
Учитель. Як відомо, історію творять самі люди. Окремі особистості прославляють нашу державу, звеличують її ім’я на міжнародному рівні. У листопаді минулого року Україна почала писати нову сторінку своєї історії. Давайте пригадаємо, з чого все почалося? Спробуємо пережити ще раз події, які змінили нас і нашу країну, згадаємо тих, кого сьогодні справедливо і трагічно називають Небесно сотнею!
·        Зупинка «Майдан Незалежності»
Кожен клас, користуючись веб-ресурсами, підготував найяскравіші кадри подій тієї осені 2013 – зими 2014. Отож, слово вам! (учні демонструють свої проекти)
·        Поетична пауза
Учень 2
А сотню вже зустріли небеса...
Летіли легко, хоч Майдан ридав…
І з кров’ю перемішана сльоза…
А батько сина ще не відпускав...
Й заплакав Бог, побачивши загін:
Спереду – сотник, молодий, вродливий,
І юний хлопчик в касці голубій,
І вчитель літній – сивий-сивий…
І рани їхні вже не їм болять…
Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло…
Як крила ангела, злітаючи назад,
Небесна Сотня в вирій полетіла…
Учень 3
Пливуть гроби по морю, як човни –
по морю рук, по морю сліз і гніву.
Пливуть в човнах розтерзані сини
на хвилі молитов і переспіву.
Так ніби в жилах замерзає кров,
а потім б’є у скроні голос крові
за тим, хто тихо жив, а відійшов
у дзвонах слави праведним героєм.
Пливуть човни, гойдає кожну лодь
людська долоня, тепла і тремтяча,
човнами править втишений Господь,
а серце розривається і плаче.
І кожна мати плаче, і пече
їй кожна рана у чужого сина.
Стоїть Майдан братів – плече в плече –
і разом з ним ридає Україна.
Нехай же вам, герої, віддає
Святий Петро ключі від того раю,
де убієнний ангелом стає,
бо він герой. Герої не вмирають.
Герої не вмирають. Просто йдуть
з Майдану – в небо. В лицарі – зі смерті.
Пливуть човни. Пливуть човни. Пливуть…
Героям слава – вписано у серці.
Учитель. Коли перед очима зринають кадри із пораненими та вбитими героями, проглядаючи фотографії Небесної Сотні, дивлячись їм у вічі, ми розуміємо, що вислів «душу й тіло ми положим за нашу свободу» став для сучасної історії української нації не просто словами з Гімну. Небесна Сотня віддала життя за кожного з нас! Не забуваймо про це!
Вічна пам’ять! (учні запалюють свічки, «хвилина мовчання»)
Герої – це звичайні люди. Ви зібрали фотографії героїв ХХ століття, героїв, яких з нами уже нема…Давайте поглянемо, хто ж ці герої! (учні, користуючись проектором, показують зібрані фотографії під звуки старої лемківської пісні «Гей, пливе кача…» у виконанні «Піккардійської Терції»)
Заключна частина
Учитель. Ось і завершилась наша подорож історичним минулим України із зупинкою на Майдані Незалежності. Підводячи підсумки, дайте відповідь на такі питання:
-          Чи хотіли б ви мати іншу Батьківщину?
-         Як би ви хотіли покращити своє життя в нашій державі?
-         Як зараз ви можете примножувати славу України?
Учитель. Тож давайте примножувати багатство нашої України, доки світить сонце над землею, щоб наливалось добром кожне серце. І пробудиться тоді ще більша повага до народноїпісні, танцю, до їх миловидості та краси. І буде гордість за нашу Україну, й заживемо ми щасливо і довго. Люди потягнуться одне до одного, як соняшник до сонця!
Результат нашого квесту нехай стануть буклети, які ви розробите і оформите до кінця наступного тихня. Нехай цей захід нагадає ще раз, що ми творимо історію вже сьогодні, і кожен з нас – відповідає за майбутнє України!
Учні разом виконують Гімн України


Розвиток творчого мислення учнів на уроках української мови та літератури шляхом використання активних та інтерактивних методів навчання


«За маленькою шкільною партою
твориться цілий народ»
В. Сухомлинський

Давня мудрість говорить: «Хто стоїть на місці, той відстає». А хто не хоче відставати, мусить рухатися вперед і не зупинятися, досягнувши вершини, а підійматися вище. У цьому й полягає основна місія сучасного учителя. Вже не достатньо бути на уроці та поза ним актором, режисером, діловодом, диригентом, дипломатом, психологом, новатором і компетентним фахівцем. Модель сучасного вчителя передбачає готовність до застосування нових освітянських ідей, здатність постійно навчатися, бути у постійному творчому пошуку. Ці якості не видаються додатком до диплома про педагогічну освіту, а формуються у щоденній учительській праці.
Сьогодні зрозуміло: бути гарним професіоналом означає бути в постійному пошуку, зростанні, розвитку. Життя доводить, що в складних умовах найкраще орієнтується, приймає рішення, працює людина творча, гнучка, креативна, здатна до генерування і використання нових ідей, задумів, нових підходів та рішень. Це людина, яка володіє певним переліком якостей, а саме: рішучістю, вмінням не зупинятися на досягнутому, сміливістю мислення.
На сучасному етапі модернізація навчально-виховного процесу покликана сприяти формуванню та розвитку творчої особистості, яка спроможна повноцінно реалізуватися в житті. Для цього їй потрібні певні навички: думати, розуміти сутність речей, аналізувати, осмислювати ідеї, шукати потрібну інформацію, тлумачити її, застосовувати за певних умов.
Особистістю людина стає поступово, на її формування впливає багато чинників. Серед них провідне місце належить учителю  рідної мови та української літератури, тому що саме він найглибше пронизує доносить до свідомісті і підсвідомісті дитини інформацію про навколишній світ, про світ художнього слова, багатство та красу рідної мови.
Учитель української мови та літератури Шаблій Оксана Олександрівна постійно працює над підвищенням ефективності уроків, прищеплює своїм учням любов до України, її національних традицій, мови. З цією метою впроваджує різноманітні активні та інтерактивні форми і методи, які формують особистість, активізують її розумову і пізнавальну діяльність, розвивають творче мислення. Найефективнішим засобом розвитку творчого мислення учнів є активні та інтерактивні технології навчання.  Саме тому обрана тема є актуальною. Урок з використанням таких педагогічних технологій забезпечує:
-         умови для розвитку творчої особистості дитини;
-         сприяє позитивній мотивації учнів до пізнавальної діяльності, потребі в самопізнанні, самореалізації та самовдосконаленні;
-         робить можливим оригінальний підхід до побудови структури сучасного уроку української мови та літератури.
Суть досвіду у впровадженні таких принципів:
-         сприйняття дитиною нових знань має бути осмисленим, дитина повинна навчитися думати, розуміти сутність речей;
-         аналізувати, осмислювати ідеї, шукати потрібну інформацію, тлумачити її, застосовувати за певних умов; 
-         створювати ситуації, що сприяють творчій активності та спрямованості школяра;
-         розвивати творчу уяву учня , асоціативне мислення;
-         прагнення постійно вдосконалюватися, розв'язувати дедалі складніші творчі завдання;
-         перевага в роботі надається нестандартним урокам, які сприяють розкриттю творчого потенціалу  вчителя і учнів;
-         особистим прикладом виховувати повагу до моральних принципів. 
У досягненні цього на допомогу стає використання активних та інтерактивних технологій, результатом яких є:
-         якісний рівень знань;
-         цікаві уроки;
-         досягнення максимального взаєморозуміння і співпраці між учителем та учнем.
Працюючи над даною темою, вчителька використовує такі інтерактивні технології на уроках української мови: «Мікрофон», «Мозковий штурм», «Асоціативний кущ», евристичний діалог-дослідження, робота в парах, робота в малих групах; на уроках української літератури: «Навчаючи – вчусь», «Метод ПРЕС», «Займи позицію», «Незакінчене речення», «Круглий стіл», «Сенкан». Одним зі способів цільового використання глобальної мережі на уроках словесності є веб-квест. Зараз, коли поняття «Інтернет» і «навчання» вже не настільки далекі одне від одного, як здавалося зовсім недавно, це поняття вважають новим кроком в освітніх технологіях. Варто використати цю технологію під час організації проектної та дослідницької діяльності школярів. У класичному варіанті веб-квест - це не що інше, як спосіб організації проектної діяльності учнів. Як і будь-якому проекті, тут можлива як індивідуальна, так і спільна роботу учнів над якимось завданням; він може бути розтягнутий на весь навчальний рік або обмежений спареним уроком, може застосовуватися під час опрацювання цілої теми чи бути формою проведення виховного заходу. Проведення проектної роботи за допомогою мережевих ресурсів має низку переваг, а для вчителя - зручний спосіб користуватися Всесвітньою павутиною в освітніх цілях.
Освіта - найпотужніша та найпотрібніша ланка повноцінного життя людини. Відійшли у минуле формули «Я – вчитель, ти – учень», на противагу їм зайняла тверді позиції формула успіху «Учитель + учні = партнери». У сучасних умовах гуманізації й демократизації навчального процесу актуальні дидактичні заповіді В.Сухомлинського. У книзі «Сто порад учителю» він писав: «Мистецтво й майстерність навчання і виховання полягає в тому, щоб розкривати сили й можливості кожної дитини, дати їй радість успіху в розумовій праці...»  Завдання вчителя – допомогти учневі знайти себе в житті. Розвивати творчі здібності можна по-різному. Окремі учні (обдаровані) переважно самостійно тренують свої задатки, щоб розвинути їх у здібності і вдосконалити, щоб вони стали творчими. Завдання учителя - управляти процесами творчого пошуку, йдучи від простого до складного: створювати ситуації, що сприяють творчій активності та спрямованості школяра, розвивати його уяву, творче мислення, здатність розуміти закономірності, самостійно робити висновки, шукати потрібну інформацію,  прагнути до постійного вдосконалення, розв'язувати дедалі складніші творчі завдання. Створення ситуації успіху, сприятливих умов для повноцінної діяльності кожної дитини - основна мета, що покладена в основу інтерактивних  технологій навчання. Багато з них варті уваги сучасного педагога, який прагне дати якісний рівень знань, зробити урок цікавим, досягти максимального взаєморозуміння і співпраці між учителем і учнем.
 При підготовці до уроку слід обов’язково пам’ятати, що «уроком учитель лише керує, а творять урок самі учні». Виходячи з цього, Оксана Олександрівна продумує систему логічно вмотивованих дій, послідовний перехід від одного елемента до іншого. Наприклад, інтерактивна технологія «Мікрофон» використовується найчастіше на рефлекторно-оцінювальному етапі навчальної діяльності. Учні мають висловити власну думку про те, чого нового та цікавого на уроці дізналися, чого навчилися, що пригадали. Інтерактивна технологія «Метод ПРЕС» найчастіше використовується на уроках літератури після вивчення художнього твору, що дає можливість учням довести і обґрунтувати свою точку зору, відповідаючи на питання за схемою: - я вважаю,… - тому що … - отже, …. Цікавим та ефективним методом навчання є «Асоціативний кущ», оскільки учні  пригадують раніше вивчене, аналізують та обирають потрібну інформацію. Даний метод найефективніший на етапі актуалізації опорних знань, умінь та навичок. Учитель впроваджує такі нові інтерактивні форми роботи як квести. Актуальним та ефективним є квест для старшокласників, наприклад, філологічний квест «Небесна сотня в вирій відліта...» до Дня Гідності та Свободи, яке відзначатимуть 21 листопада. Важливим є те, що, застосовуючи елементи інтерактивного навчання, учні вчаться бути демократичними, творчо мислити, співпрацювати, шукати потрібну інформацію, відбирати необхідну інформацію, приймати рішення, спілкуватися з іншими.
Отже, використання інтерактивних технологій не є самоціллю, а лише засобом, який сприяє співробітництву на уроці. Це такі технології як «Мікрофон», «Мозковий штурм», робота в парах, робота в малих групах, «Навчаючи – вчусь», «Метод ПРЕС», «Займи позицію», «Асоціативний кущ» та інші.
Розвитку творчого мислення шляхом використання активних та інтерактивних методів навчання сприяє і позакласна робота, не залишається поза увагою і робота з обдарованими дітьми. Учителькою розроблені індивідуальні завдання, запитання для лінгвістичних ігор, літературних вікторин, інтелектуально-розважальних програм, літературно-музичних композицій, сценарій філологічного веб-квесту; нетрадиційних уроків: мовний турнір, брейн-ринг, урок-змагання, урок-подорож, урок-дослідження, які  зацікавлюють учнів і підвищують рівень творчої діяльності при вивченні рідної мови та літератури.
Учні охоче беруть участь у конкурсах, турнірах, предметних олімпіадах. Учні Шаблій О. О. були призерами ІІ і ІІІ етапів олімпіад з української мови та літератури, призерами ІІ етапу Міжнародного конкурсу знавців рідної мови імені Петра Яцика, призерами І і ІІ етапів конкурсу-захисту науково - дослідницьких робіт РМАНум.
Критеріями результативності є підвищення пізнавального інтересу школярів до предмета, підвищення якості знань учнів, розвиток комунікативних навичок, креативність мислення, комфортність навчання. Щоденна робота з реалізації життєвих компетентностей спрямована  на формування учня, який має:
-         високий рівень загальнолюдської культури;
-         здатний мислити творчо, креативно, нетрадиційно;
-         може приймати рішення й нести відповідальність за нього, упевнений у собі;
-         уміє жити в суспільстві, співпрацювати в колективі;
-         здатний розв’язувати життєві проблеми;
-         усвідомлює необхідність учитися впродовж усього життя;
-         вміти аргументувати власні думки, змінювати їх;
-         розвивати аналітичне мислення учнів;
-         формувати в них навички самооцінки, самоконтролю своєї навчальної діяльності
-         сприяти розвитку культури спілкування, виховувати активну особистість, яка вміє бачити, ставити і вирішувати нестандартні проблеми;
-         формувати потреби в знаннях, високих мотивів навчання і прагнення до самоосвіти.

Отже, ефективним буде той урок, на якому присутні глибокі теоретичні знання, ретельна підготовка, заздалегідь підготоване домашнє завдання, активна співпраця не лише вчителя та учнів, а колективна співпраця між учителем та учнями зокрема.